İletişim:

EMC Nedir?

EMC kısaltması Electromagnetic Compatibility yani; Elektromanyetik Uyumluluk anlamına gelen bir kısaltmadır. Bütün elektrikli, elektronik ve elektromekanik cihazlar çalışırken ortama bir miktar elektromanyetik enerji çıkarırlar. Ortaya çıkan veya başka bir sebepten dolayı ortamda var olan bu enerjiden cihaz veya sistemlerin etkilenmesine ise Elektromanyetik Girişim (Electromagnetic Interference,EMI) denir. Bu girişim, cihazların ortama yaydığı elektromanyetik enerji ile gerçekleşebileceği gibi, cihaza ait kablolardan da oluşabilir.
Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) ise; bir cihaz veya sistemin, elektromanyetik ortamda bir girişime neden olmadan ve bir girişimden etkilenmeden çalışmasıdır. Cihaz ve sistemlerin bu şekilde çalışmasının devam etmesi için yapılan çalışmalara ise EMC Çalışmaları adı verilebilir. Sonuç olarak amaç; cihaz veya sistemin çalışırken diğer cihaz veya sistemleri etkilememesi ve onların çalışmasından etkilenmemesidir.

EMC CE Belgesi

Elektrikli, elektronik ve elektromekanik cihaz ve sistemlerin çalışırken elektromanyetik girişimden etkilenmemesi ve diğer cihaz ve sistemleri etkilememesinin sağlanması asgari güvenlik seviyesi bakımından gereklidir. Cihaz ve sistemlerin gerekli EMC koşullarını sağlamasına yönelik yapılan test/testlere EMC Testi denir. Günümüzde elektromanyetik girişime örnek olarak; cep telefonların TV görüntüsünde dalgalanmaya sebep olması veya cep telefonlarından ABS sistemlerinin etkilenmesi gösterilebilir. Bu tür girişimler kazalara ve ürünlerin hatalı çalışmasına yol açabilir.
Elektrikli, elektronik ve elektromekanik cihaz ve sistemlerin, 2014/30/AB Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği’nde belirtilen gerekliliklere uyumlu olması sağlanmalı ve uygun bir şekilde CE İşaretlemesi yapılmalıdır. Bu yönetmelik kapsamında gerekli test ve raporlamanın yapılması için yetkili özel kuruluşlara başvurulabilir. Gerekli test ve raporlama işlemi tamamlandıktan sonra elektronik cihaz/sistemlere ilişkin CE işaretlemesi ve bu işaretlemenin yapılabileceğini gösteren CE Belgesi elde edilebilir.
EMC kapsamında yapılan testlere/deneylere örnek olarak; TS EN 61000-4-2 Elektrostatik Boşalma Bağışıklık Deneyi, Işıyan Elektromanyetik Alan Bağışıklık Deneyi, Ani Yükselmelere Karşı Bağışıklık Deneyi, Şebeke Frekanslı Bağışıklık Deneyi, Darbe Şeklindeki Manyetik Alan Bağışıklık Deneyi, Akım Harmonikleri Yayınımı  gösterilebilir.

pexels-photo-4503023

Vizyon ve Misyon

“Kalite Her Zaman Kazanır” bilinciyle ve mottosuyla organize ettiği çalışmaları yürütür, etik değerlere önem verir.

pexels-photo-6615076

Kalite Politikamız

Kaynağı en etkin, en verimli şekilde kullanıp, yaratıcı, yenilikçi ve rasyonel bakış açısıyla birleştirerek hizmetlerimizi oluşturmak.

pexels-photo-5273563

Çözüm Ortaklığı

Çözüm Ortaklarımızla, 25 yıllık tecrübemizin BELGELENDİRME UZMANLIĞI sektörüne sağladığı tecrübeyi paylaşıyoruz.

image2-home2

İnsan Kaynakları

BELGELENDİRME UZMANI olarak, ülkemizin en değerli varlığının genç, çalışkan, tutkulu ve iyi yetişmiş insan kaynağı olduğunu biliyoruz.

Soru Sorun

İSO CE TSE

Marka Patent

Belgelendirme Uzmanı'na

Hoş geldiniz.. Türkiye’nin en hızlı belge sağlayıcısı olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?

0850 303 81 84